Co navštívit v Bosně a Hercegovině?

Bosna a Hercegovina nabízí kromě krásné přírody velké množství pamětihodností, které jsou stejně rozmanité, jako historie země. Každé historické období zanechalo na území Bosny a Hercegoviny velké stopy.

Těmi nejstaršími památkami jsou bodanjské jeskynní malby nedaleko Stolce a archeologické naleziště v Butmiru u Sarajeva. Jejich stáří se odhaduje na neuvěřitelných 4 000 let. Nejvíce památek pochází z doby, v níž byla Bosna a Hercegovina součástí Osmanské říše a kdy byla včleněna do Rakouska-Uherska. Díky tomu můžete v této zemi potkávat mešity, tvrze a orientální bazary.

Sarajevo, hlavní město ležící na neviditelné hranici Federace a Republiky srbské. V centru města nesmíte minout Baščaršiji, hlavní náměstí islámského charakteru. K náměstí přiléhá několik mešit a nachází se zde i jedna z nejimpozantnějších sakrálních staveb osmanské architektury na Balkáně, mešita Gazi Husrev-begova, která by při návštěvě města neměla uniknout vaší pozornosti.

Velmi navštěvovaný je v Sarajevu také Latinský most, známý také jako most Gavrila Principa. Na tomto mostě byl spáchán atentát na následníka rakousko–uherského trůnu Františka Ferdinanda d’Este, jehož následkem bylo rozpoutání první světové války.

Budete-li v Sarajevu, vyčleňte si volný den a udělejte si výlet k pramenu řeky Bosny, která dala název celé zemi. Nachází se západně od města. Výlet není náročný a zvládnete jej i s menšími dětmi. Dokonce se tam můžete nechat dopravit koňským spřežením, rikšou a jinými vozítky.

Kromě Sarajeva stojí za návštěvu rozhodně Banja Luka, dvousettisícová metropole Republiky srbské a druhé největší město Bosny a Hercegoviny. Během návštěvy města nevynechejte Vrbaský hrad ze 14. století, pravoslavné kláštery Gomionica, Moštanica a Liplje a katakomby s vyhlášenou restaurací. Milovníci přírody nesmí vynechat nedaleký národní park Kozara.

Komu by o dovolené chybělo moře, nechť se vydá města Neum. Jedná se o jediné přímořské město v Bosně a Hercegovině. Nachází se v  úzkém výběžku, který na zhruba20 kilometrů přerušuje Chorvatsko. Na Jadranu sice najdete mnohem zajímavější místa, než je právě Neum, ale na okoupání se v moři stačí.

Na jihu země se nachází Medjugorje – katolické centrum a místo zjevení panenky Marie, kde by se měly dít zázraky.

Nedaleko teče řeka Trebižat a nabízí úchvatnou podívanou. V této lokalitě se vydejte k vodopádům Kravice, které vypadají jako miniatura Viktoriiných vodopádů.

Další destinací, kterou byste neměli vynechat je město Mostar, druhé největší město Bosny a Hercegoviny a centrální město Hercegoviny. Jak název napovídá, Mostar je proslulý svým mostem na řece Neretva. Most, pocházející z roku 1566 je zapsán na seznamu památek UNESCO. Most byl během války zničen, následně podstoupil kompletní rekonstrukci a znovu otevřen v létě roku 2004.

Na své si této zemi přijdou i milovníci vysokohorské turistiky či rybaření a lovu. Toužíte-li, můžete zde ulovit jelena, vlka i medvěda. Avšak pozor, na všechny tyto aktivity je dobré přizvat kvalifikovaného průvodce, protože na některých místech stále ještě hrozí nebezpečí min jako pozůstatek války.

Sandra Š.
foto: Silent-silent-mind
Pero Kvrzica
wolfango
archer10

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>