Brazílie – divoká příroda i lidé

Pokud se chystáte poznat Jižní Ameriku, Brazílii zemi fotbalu, samby, Amazonského pralesa a nádherných pláží nesmíte vynechat.

Brazílie, největší a nejvlivnější stát Jižní Ameriky, který se v tomto roce ujal pořádání Mistrovství světa ve fotbale. Aby ne fotbal je zde národním sportem. Ačkoli se nás mistrovství světa snaží přesvědčit o opaku, Brazilská federativní republika je velice chudou zemí. Podobně jako u jiných zemí Jižní Ameriky je zde velká chudoba a nízká životní úroveň se projevuje na každém rohu.

Úředním jazykem je zde portugalština, ale často je možné se zde domluvit i španělsky, anglicky či francouzsky. Dobu své návštěvy podřiďte tomu, jakou část Brazílie chcete navštívit. Na jihu země jsou teploty celkově vyšší. Období zvýšených srážek je od ledna do dubna na severu, od dubna do června na severovýchodě a od prosince do března okolí Ria de Janeira.

Amazonský prales

Například v Amazonii často panují tropické deště, proto jeho dobu jeho návštěvy pečlivě zvažte. Najděte si průvodce a vydejte se alespoň na okraj Amazonského pralesa, dokud je ještě pralesem. Amazonský prales je sice nazýván jako zelené plíce světa, ale rok za rokem dochází k jeho devastaci. Na počátku 20. století byla jeho rozloha 5 miliónů km², dnes je to ani ne polovina. Byly zde totiž vystavěny průmyslové podniky, přehrady a elektrárny apod.

Stát Amazonie je největším brazilským státem, který zabírá asi 56% území, přesto v něm žije jen asi 2 miliony obyvatel, podobně jako prales z něj mizí i původní obyvatelstvo, živočichové a vzácná rostlinná společenstva. Proto s návštěvou neotálejte.

Brasília 

Hlavní město Brazílie se nepyšní příliš dlouhou historií, okolnosti jeho vzniku jsou ale zajímavé. Brazilci si totiž postavili metropoli na zelené půdě. Myšlenky na stavbu nového hlavního města pocházejí již z 19. století v důsledku toho, že většina obyvatel Brazílie se tísnila na úzkém pásu u pobřeží v okolí Ria de Janeira.

Teprve v roce 1957 se ve vnitrozemí začalo budovat nová Brasílie. Během krátké doby tu vyrostly hlavní příjezdové silnice, parkoviště pro stavební auta a tzv. Svobodné město, sídliště původně pro více než sto tisíc lidí podílejících se na stavbě města být po dokončení Brasílie strženo, ale ve naopak se stalo prvním slumem v okolí mladé metropole. Dnes, po několika desítkách let (otevřeno bylo v roce 1960) existence je Brasília moderním městem s širokými ulicemi, zelenými náměstími a betonovými stavbami.

Svojí velikostí je sedmou největší metropolí na světě. Ústřední plochou je ve tvaru šípu Náměstí tří mocí, jehož součástí je prezidentský palác, soudní dvůr a kongresová budova se dvěma osmadvacet metrů vysokými věžemi, senátem a poslaneckou sněmovnou.

Zajímavostí tohoto města je také ulice mrakodrapů – Avenida Paulista, kde se také nachází jedno z nejvýznamnějších finančních center města. Právě zde najdete Muzeum umění São Paulo, ve kterém se nacházejí sbírky slavných děl od světových malířů, jako je Rembrant, Rubens, Renoir a další. A pozor – vstup je zdarma.

Rekreační zónou pro volný čas je osmdesát kilometrů dlouhé a pět kilometrů široké jezero Paranoá.

Sao Paolo

Dalším zajímavým městem je Sao Paolo. Největší město jižní Ameriky a město přistěhovalců a desítek etnických skupin, ve kterém žije více než 17 miliónů lidí.

Lidé tu žijí doslova napěchovaní jeden na druhého bez jakéhokoliv soukromí. Pokud máte rádi velká města, noční život a návštěvy různých kulturních a společenských akcí, je Sao Paulo to pravé.

Ze zajímavostí města stojí za zmínku zejména barokní Teatro Municipal, Niemeyer´s Edifício Copan a Patío do Colégio z konce 16. století.

Rio de Janeiro

Rio de Janeiro, město rozkládající se mezi svahy hor a nekonečným oceánem. Ve městě žije přibližně 7 milionů lidí. Třetina obyvatel žije v chatrčích na okrajích města. Chudí nemají školy, doktory a samozřejmě ani práci. To vše je živnou půdou pro výskyt drog, násilí a epidemie. Rio je vnímáno jako nebezpečné město, což se projevuje na ubývající turistice.

Město je rozděleno na severní a jižní část svahy pohoří Serra de Carioca, které jsou součástí národního parku Tijuca. Na vrcholku hory Corcovado se nachází symbol města monumentální socha Krista-spasitele, odtud je překrásný výhled na celé město.

K Riu samozřejmě patří i nejznámější pláž světa – Copacabana. Pláž se táhne v délce 4,5 kilometru v okolí údajně nejhustěji obydlené části planety. Nejluxusnější, nevyhledávanější a nejkrásnější pláží je Ipanema.

Jen pár minut chůze dělí Copacabanu s Parque Nacional de Tujuca – nádherným 120 kilometrovým parkem s úžasnými vodopády.

V době světoznámého karnevalu žije město sambou, erotikou a zábavou. Pro návštěvu se tato doba příliš nehodí, hotely jsou extrémně drahé a kromě cen zde stoupá i kriminalita.

Pantanal

V případě, že byste raději poznali brazilskou přírodu, navštivte na jihozápadě státu Matto Grosso přírodní rezervaci – Pantanal.

Územím Pantanalu se klikatí toky dvou velkých řek Cuiabá a Paraguay, díky kterým je Pantanal součástí jednoho z největších sladkovodních ekosystémů na světě. Jsou zde k vidění stovky druhů ptáků, jaguárů, pum, anakond, leguánů, krokodýlů, jelenů, či opic. Nejlepší dobou k navštívení Pantanalu je suché období, od dubna do října. Na pozorování ptáků je tou nejlepší dobou červenec až září.

 Vodopády Iguaçu

V Brazílii se také nacházejí jedny nejdelší a nejmohutnější vodopády na světě – Iguaçu. Nacházejí se na v národním parku na argentinsko-brazilské hranici. Celý jejich komplex je složen z 270 jednotlivých přepadů. K vodopádům se většinou cestuje letecky. Výchozími místy jsou blízká letiště v Puberto Iguaçu v Argentině, Foz do Iguaçu v Brazílii a Ciudad del Este v Paraguayi, objednat si můžete prohlídku jak z brazilské, tak i z argentinské strany. Návštěvu si naplánujte spíše v období od srpna do listopadu. Ve zbylých měsících zde bývají úmorná vedra a tepoty dosahující až40 °C.

Nedaleko vodopádů se nachází obrovská vodní přehrada Itaipú. Osm hydraulicky ovládaných vrat se poprvé zavřelo v říjnu 1982, aby zadržely desítky tisíc kubických metrů vody.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>