Texas – Dallas, půda a rodeo

Vyrazit na dovolenou právě do Texasu už chce většinou odvahu. Nebo být fanouškem legendárního seriálu Dallas, protože Dallas je jedním z nejznámějších měst Texasu. Texas ale proslul všeobecně jako stát dobrodruhů, a v neposlední řadě i zemědělců.

Co Čecha potěší v Texasu je především početná skupina českých přistěhovalců. Ti těží hlavně z místní úrodné černozemě a věnují se vlastním usedlostem. Navíc daně jsou tu velmi nízké a hospodářství se poměrně rychle rozvíjí. Co naopak útlocitnější povahy nepotěší, že v Texasu se stále ještě vykonává trest smrti.

Texas je proslulý též svou rozlohou, kvůli které zde bylo třeba vybudovat množství cest a silnic. Také vede co do počtu přístavů, kterých je přes tisíc, a velké množství letišť. K nejrušnějším přístavům patří město, které také můžeme znát z filmů – Houston. V něm má silnou tradici populární rodeo.

Texas je známý i pro rozsáhlé kaňony a skaliska, ty lemují třeba známé město El Paso. Nalezneme tu přes deset velkých řek (mezi nimi i populární Rio Grande), a téměř 4 tisíce potoků. Terén je drsný, ale třeba bavlně nebo obilí se tu daří dobře.

Z hlediska historie byl Texas dříve součástí Mexika, s nímž spadal pod španělské kolonie. Teprve v průběhu doby se stal samostatným státem, a v jeho sousedství vedle Mexika najdeme třeba Nové Mexiko nebo Oklahomu.

Zajímavostí je velký počet kostelů a katedrál, kterých zvlášť na východě nalezneme prý dokonce v přepočtu na jednoho obyvatele nejvíce z celé Ameriky. V Texasu mají také největší větrnou elektrárnu na světě, vidět ji můžeme ve městě Roscoe.

Vedle Dallasu, který netřeba představovat, bychom měli ještě navštívit Austin. Město je střediskem živé hudby a vystoupení si tu užijeme více než v některých známých hudebních centrech.

ZP

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>