Tip na výlet na Slovensku – Banská Štiavnica

Také si neustále lámete hlavu nad tím, kam vyrazit na prodloužený víkend, když už jste Českou republiku projeli odshora až dolů? Nemusíte jezdit příliš daleko, začněte objevovat Slovensko. I tam jsou místa, která stojí za vidění až už v létě, na podzim nebo v zimě. Důkazem toho budiž město zapsané v roce 1993 do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO – Banská Štiavnica.

Banská Štiavnica je desetitisícové město ležící uprostřed Štiavnických vrchů. Pojďme se s ním blíže seznámit.

Náměstí se zformovalo již na počátku 16. století a tvoří centrum města. Významnou úlohu zde sehrála budova radnice a kostel svaté Kataríny. Domy po stranách náměstí jsou honosné měšťanské paláce, které patřily báňským podnikatelům a bohatým měšťanům. Největší dominantou náměstí však je morový sloup svaté Trojice postavený na počátku 18. století. V centru města se nachází restaurace a menší obchůdky, kde můžete koupit dárky pro vaše blízké.

Na výběžku nad městem byl ve 13. století postaven kostel, který o dvě staletí později přestavěli na gotický halový chrám. Ve 40. letech 16.století byl přestavěn ještě jednou a sice na pevnost proti Turkům. Protože byla z každého století zachována alespoň část architektury, stojí Starý zámek jednoznačně za vidění.

V rámci opevňování města proti Turkům byla na místním vrcholu postavena ještě jedna stavba, která byla součástí signalizačního systému o pohybu nepřátel – dříve nazývaný jako Panenský zámek, dnes Nový zámek.

Co navštívit v okolí? 

V okolí se nachází mnoho zdrojů vodní energie, které zde vznikaly převážně v 17. a 18. století, když bylo zapotřebí dobývat hlouběji položená ložiska. V první polovině 18. století zde vznikl důmyslný báňský vodohospodářský systém, který se stal celosvětovým vzorem.

Koho by zajímala báňská historie blíže, měl by navštívit báňské muzeum. To najdeme asi kilometr západně od města a rozkládá se v malebném údolí pod vodní nádrží Kliner. Jako nejrozsáhlejší báňská expozice na Slovensku ukazuje báňský vývoj od středověku až po současnost. Prohlídka podzemí je vhodná i pro děti. Absolvuje se totiž s přilbou, pláštěm a lampou. Čekání na vstup do podzemí si můžete zkrátit návštěvou pozemních exponátů jako například Geologickou naučnou stezkou.

Kde se ubytovat? 

Všechny historické památky, štoly a okolí nelze poznat během jednoho dne, a proto je dobré se v okolí ubytovat. Naštěstí jsou místní na velký počet turistů připravení a je de dostatek ubytovacích kapacit. Chcete-li si dopřát odpočinek v klidném a krásném prostředí navštivte hotel ve Štiavnici. Kromě útulných a vkusných pokojů a dobrého jídla zde nechybí ani bazén, vířivka, sauna a objednat si můžete i masáže. Široký sortiment služeb zde je poskytnut i pro náročnější klientelu.

Tak kdy vyrazíte?

foto: meneldur 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>